Barbora Klímová Czechoslovakia. A Crosscultural Perspective
Výtvarná intervence do stálé expozice Retromusea

Retromuseum

21. 8.–31.10.2018

V rámci své zvukové intervence doplnila Barbora Klímová stávající slideshow dobových fotografií v expozici Retromusea vybranými úryvky samizdatové tiskoviny Czechoslovakia. A Crosscultural Perspective Wendy W. Luersové, které pro tento účel přeložila do češtiny. 

Autorka, manželka amerického ambasadora v Praze letech 1983-1986, v knize popisuje své zkušenosti s tehdejším Československem. Průvodce byl určen jejím známým, kteří do Československa cestovali a byl distribuován jako samizdatový strojopis. Popisuje mnoho témat z pohledu cizinky, která v bývalém Československu žila. Jsou to například historie, každodenní život, komunikace, hodnoty a vztahy, zvyky a svátky, kultura, cestování, nakupování a služby, zábava, sport, zájmy a další témata.

V expozici, která je koncipována především z pohledu místních lidí, je tak její pohled důležitým protipólem - zobrazuje to, jak nás tehdy viděl někdo z nedostupné perspektivy Západu. A zároveň zpětně odráží životní hodnoty Američanů vyšších společenských tříd v dané době.

Zatímco v slideshow se objevují obrázky od šedesátých po osmdesátá léta, audio, které do některých projekcí Barbora Klímová doplnila, je vyprávěním založeným výhradně na zkušenosti osmdesátých let. Obraz a zvuk se sice mohou někde náhodně doplňovat, záměrem audia ale není ilustrovat obrazy, mají se spíš vzájemně obohatit.

V roce 2011 vydala Barbora Klímová doslovný přepis této tiskoviny. Do publikace je možné nahlédnout a zakoupit ji v pokladně Retromusea.

Intervence se uskutečnila v rámci spolupráce Galerie výtvarného umění v Chebu a Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Barbora Klímová Czechoslovakia. A Crosscultural Perspective - Výtvarná intervence do stálé expozice Retromusea
Barbora Klímová Czechoslovakia. A Crosscultural Perspective - Výtvarná intervence do stálé expozice Retromusea

Kontakt

Galerie výtvarného umění v Chebu
příspěvková organizace Karlovarského kraje
náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16
350 02 Cheb

telefon: +420 354 422 450
fax: +420 354 422 163
e-mail: info@gavu.cz

Links

Retromuseum

Program červenec - září 2024 CZ / EN


Facebook

Facebook.com

Zřizovatel

www.kr-karlovarsky.cz

Celoroční výstavní program je
podpořen z grantových programů
MK ČR a Města Cheb

Ministerstvo kultury

 

Město Cheb

© Copyright GAVU Cheb 2015