Staré písně, prastaré, Ivo Hucl (autorské čtení), Ondřej Smeykal (didgeridoo a elektrodidgeridoo)

Literárně-hudební pořad

13. února, 17.00

Staré písně, prastaré je společný projekt virtuozního hráče na australský domorodý nástroj didgeridoo Ondřeje Smeykala a básníka Iva Hucla, v němž v autorském podání zazní krátké magicko-realistické příběhy inspirované sněním. Původní obyvatelé Autrálie Aboriginci považovali snění za kanál, jímž proudí do našeho světa moudrost a věřili, že skrze sny mohou vstupovat jak do minulosti, tak do budoucnosti. Z horizontu absolutní reality se však veškerá naše smyslová zkušenost jeví jako velký sen. Vydejme se proto na dobrodružnou cestu snění; snít můžeme tak dlouho, dokud se neprobudíme a sny se nestanou skutečností. 

Ondřej Smeykal (1973) je světově známý průkopník hry na tento tradiční australský nástroj. Začínal jako samouk v dnes již legendární skupině Wooden Toys s Ianem Woodem. Od té doby stačil hru na tento nástroj dovést k mistrovství, které je oceňováno téměř po celém světě a to včetně kolébky tohoto „magického“ aboriginského nástroje - Austrálii. Díky virtuozitě je často zván ke spolupráci významnými českými i zahraničními hudebníky. Spolupracoval například s Monikou Načevou, Pavlem Fajtem, Petrem Niklem, Milošem Dvořáčkem, Jaroslavem Duškem, Milanem Caisem, ale též s Filharmonií Hradec Králové. 

Ivo Hucl (1961) je český básník, kurátor a kulturní aktivista, ale též zakladatel Bezejmenné čajovny ve Šťáhlavicích. Doma i v zahraničí realizoval řadu výtvarných výstav, festivalů a slavností, často s tematikou Dálného východu. Hned za vydání své první knihy Ostrovní básně v roce 2010 obdržel literární Cenu Bohumila Polana. Texty z této knihy se dočkaly několikerého hudebního a rozhlasového zpracování, například Rantand Ensemble, DoMa Ensemble nebo DG 307. V doslovu k druhému vydání Ostrovních básní charakterizuje literární historik Vladimír Novotný jeho poezii slovy, “básně, které vždy musí jít za něčím jiným”. Dosud vydal pět básnických knih a dvě knihy esejů. Žije a pracuje ve Šťáhlavicích nedaleko Plzně.

 

 

 

Staré písně, prastaré, Ivo Hucl (autorské čtení), Ondřej Smeykal (didgeridoo a elektrodidgeridoo) -

Kontakt

Galerie výtvarného umění v Chebu
příspěvková organizace Karlovarského kraje
náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16
350 02 Cheb

telefon: +420 354 422 450
fax: +420 354 422 163
e-mail: info@gavu.cz

Links

Retromuseum


Osobnost Roku


Mezery v historii


Lokalizace obrazů - artopos


GRAFFITI BOOM


http://startpointprize.eu/


http://www.baobab-books.net/

Program jaro 2019 CZ/DE


Facebook.comYouTube.cz

Zřizovatel

www.kr-karlovarsky.cz

Celoroční výstavní program je
podpořen z grantových programů
MK ČR a Města Cheb

Ministerstvo kultury

 

Město Cheb

© Copyright GAVU Cheb 2015