SIAL

Velká galerie

7. 7. - 2. 10. 2011

Kurátor: Jakub Potůček

Vernisáž: 6. července, 17.00

Přednáška: 14. září, 17.00, Rostislav Švácha: SIAL

Zkratka SIAL - Sdružení inženýrů a architektů Liberec - je dnes pojmem nejen české, ale i evropské architektury. Právě v této architektonické kanceláři vznikl projekt televizní věže s hotelem na Ještědu, která se v roce 2000 stala v hlasování odborníků nejvýznamnější architekturou 20. století u nás. Architekt Karel Hubáček a statik Zdeněk Patrman za ni v roce 1969 získali prestižní cenu Augusta Perreta, udělovanou jednou za dva nebo tři roky stavbě s mimořádným technickým řešením. 

Historie SIALu má kořeny v padesátých letech, kdy nástup stalinismu v Československu znamenal zrušení privátních ateliérů. Architekti museli přijmout zaměstnání ve Stavoprojektech - státních projektových ústavech, organizovaných podle jednotlivých regionů. V tom libereckém se už od konce padesátých let pomalu formovala skupina architektů a konstruktérů zapálených pro svou práci, kteří využili liberální poměry před srpnem 1968 a v letech 1968-1971 fungovali samostatně právě pod značkou SIAL. Vůdčími osobnostmi byli architekti Karel Hubáček a Miroslav Masák a statici Zdeněk Patrman a Václav Voda. Později sice byli donuceni začlenit se znova do rámce libereckého Stavoprojektu, i zde však fungovali jako samostatný tým. Od roku 1980 se dokonce úspěšně zúčastňovali velkých architektonických soutěží v západní Evropě. Díky tomu se Liberec v průběhu normalizace stal nejvýznamnějším centrem české architektonické tvorby.

Modely, plány, doprovodné texty a archivní fotografie nabídnou návštěvníkům ucelený přehled nejzajímavějších
projektů z období mezi lety 1958-1996. První realizací na výstavě je kino Máj v Doksech (1958), dále tu návštěvník najde obchodní domy Máj v Praze či nedávno zbořený Ještěd v Liberci, divadla Disk a Husa na provázku, práce pro západní Berlín nebo projekt České boudy na Sněžce. Doprovodná monografie získala loni hlavní cenu ve své kategorii v soutěži Nejkrásnější knihy roku. 

SIAL -

Kontakt

Galerie výtvarného umění v Chebu
příspěvková organizace Karlovarského kraje
náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16
350 02 Cheb

telefon: +420 354 422 450
fax: +420 354 422 163
e-mail: info@gavu.cz

Links

Retromuseum


GAVUtopX


Mezery v historii


Program říjen - prosinec 2023 CZ / EN


Facebook.comYouTube.cz

Zřizovatel

www.kr-karlovarsky.cz

Celoroční výstavní program je
podpořen z grantových programů
MK ČR a Města Cheb

Ministerstvo kultury

 

Město Cheb

© Copyright GAVU Cheb 2015