Mezery v historii / umělecko-historické sympozium věnované tvorbě německých a židovských výtvarníků a architektů v českých zemích před rokem 1945

GAVU Cheb

27. a 28. června

Po roční pauze se v GAVU Cheb koná další ročník sympozia, věnovaného tvorbě často zapomenutých autorů židovské a německé národnosti, kteří působili na našem území před druhou světovou válkou. Sympozium se svým názvem hlásí ke stejnojmenné výstavě „Mezery v historii, 1890-1938: polemický duch Střední Evropy - Němci, Židé, Češi", kterou v roce 1994 připravila pro Galerii hl. města Prahy kurátorka Hana Rousová.
Sympozium se koná ve dvou blocích ve středu 27. června (od 13.00) a ve čtvrtek 28. června (od 10.00), časový rozvrh níže anoncovaných příspěvků s anotacemi bude upřesněn příští týden. Doprovodným programem sympozia je vernisáž dvou výstav ve středu od 17.00. Tou první je retrospektiva německého grafika a malíře Michela Fingestena (1884 - 1943), rodáka z Bučkovic u Frýdku-Místku. V rámci výstavního cyklu opus magnum galerie představuje vždy jedno výjimečné dílo. Tentokrát to je loutka Kiai Ageng z představení Nawang Wulan Richarda Teschnera (1879 Karlovy Vary-1948 Vídeň), zapůjčená ze sbírek Österreichisches Theatermuseum ve Vídni.
Právě tvorbou Richarda Teschnera se bude zabývat Kurt Ifkovits ze stejné instituce. Tématem příspěvku Anny Habánové (OG Liberec) je liberecká skupina Oktobergruppe . Václav Houfek (Muzeum Ústí nad Labem) představí pomníky v Ústí nad Labem. Dr. Harald Tesan (Universität Passau) bude hovořit o Sudetendeutsche Kunstausstellung, která proběhla v roce 1931 v Norimberku. Bronislava Rokytová (PNP Praha) svůj příspěvek nazvala „Dost tichého šepotu!" - Odpověď umělecké emigrace v Československu nastupujícímu nacismu. Další příspěvky budou mít monografický rozměr. Božena Vachudová (GVU Karlovy Vary) se bude věnovat karlovarskému sochaři Hugo Uherovi, Zbyněk Černý (Muzeum Cheb) pro změnu chebskému sochaři Johannu Adolfu Mayerlovi, Pavel Domanický (NPU Plzeň) představí stavby architekta Moritze Hinträgera v Plzni, Michael Rund (Muzeum Sokolov) architekta Emila Roesslera a Vladimír Prokop malíře Franze Grusse, o němž nedávno publikoval monografii. Účast na sympoziu přislíbil i Jan Mohr (SM Liberec), téma svého příspěvku zatím neupřesnil.
Pořadateli sympozia jsou GAVU Cheb a festival Mitte Europa ve spolupráci s Muzeem města Ústí n./L. a Umělecko-historickou společností v českých zemích. Projekt podpořil českoněmecký fond budoucnosti.

Kontakt

Galerie výtvarného umění v Chebu
příspěvková organizace Karlovarského kraje
náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16
350 02 Cheb

telefon: +420 354 422 450
fax: +420 354 422 163
e-mail: info@gavu.cz

Links

Retromuseum


GAVUtopX


Mezery v historii


Lokalizace obrazů - artopos


GRAFFITI BOOM


http://startpointprize.eu/


http://www.baobab-books.net/

Program zima 2020 CZ/DE


Facebook.comYouTube.cz

Zřizovatel

www.kr-karlovarsky.cz

Celoroční výstavní program je
podpořen z grantových programů
MK ČR a Města Cheb

Ministerstvo kultury

 

Město Cheb

© Copyright GAVU Cheb 2015